Budowa pompy do betonu

Pompa to gatunek maszyny roboczej, w której energia silnika napędowego dokonuje się na przenoszenie cieczy z okresu niższego na wyższy. Poprzedniczką pomp wirowych, które znajdują zastosowanie w technologii, jest pompa tłokowa - rodzaj pompy wyporowej, wykorzystującej tłok zajmujący się ruchem posuwisto ważnym w walcu. Typowa pompa wykonana jest przede wszystkim z komory, tłoku oraz nurnika napędzanego tłoczyskiem.

I choć cechuje się niewielką wydajnością i tworzy się z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi, to jest wyjątkowe możliwości tłoczenia cieczy o wyjątkowo ważnej lepkości, jak również cieczy lotnych oraz zawiesin ciała stałego. Do zalet takich pomp można i zaliczyć efektywniejsze wykorzystanie energii, wynikające z długich szansie zmian obciążeń, oraz stała wydajność (pracuje 24h na dobę) i brak konieczności zalewania (chodzą na "ciepło").

Takie pompy świetnie zbierają się między innymi w układach odwadniania igłofiltrami, jakie są obecnie powszechnie wykorzystywane jako metoda obniżania poziomu wody gruntowej. Igłofiltrowanie jest dziś planowane teraz na czasie projektowania tworzenia kosztorysu inwestycji. Jest efektywnym systemem przy czasowym osuszaniu wykopów budowlanych.

Zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania w kierunku odwadniania terenu ciągle rośnie i potrzebuje wykorzystywania pomp o najwyższej klasy, co skutecznie chroni i zabezpiecza przed niechcianą wodą. Warto wcześniej rozeznać się w ostatnim, jakiej pompy będziemy chcieć, żebym w wszyscy świadomie zdecydować się czy na pompę zasilaną silnikiem elektrycznym, albo zasilaną silnikiem spalinowym.