Choinka fioletowo zlota

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega więc wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, czy w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej też ciastka a zagranicznego sposobie słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka istnieje sprawa choinki i czemu istnieje naprawdę obowiązująca w świątecznej tradycji?

Istnieje mnóstwo teorii, które rozmawiają o tym, skąd zabrała się tradycja świątecznego drzewka. Przedstawiam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. I w kilka bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stanie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie zabierając się do nauk, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się mężczyzny z Bogiem. Sposób ten już rozpowszechnił się na cały świat. Można więc powiedzieć, że obecnie nie jedynie w Polsce, lecz jednocześnie oraz kolejnych krajach Europy natomiast w Ameryce na święta ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na odległości ostatnich 30 lat można zaobserwować dużą zmianę w modzie choinkowej. Tak więc, dawniej bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane łączone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie trudno było kiedyś o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby były w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jako dodatek posiadały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie uważały być stosowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość stanów oraz kolorów świątecznych ozdób jest pełna do opisania, zawsze w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż kiedy ludzie, doświadczała nowości w sferze trendów interesujących jej przystrajania. Przecież nie poprawiłoby się to, iż od czasu ubrania pierwszej w sprawie choinki przez Luthera, sposób tenże znacznie dużo zakorzenił się w klasie świątecznej a trzymajmy szansę, że nieprędko przeminie.