Endometrioza brzuszna

Endometrioza jest chorobą, na jaką pragną tylko osoby. Istnieje wówczas choroba, w której komórki śluzówki macicy unoszą się po organizmie i wbijają się w dalekie organy wewnętrzne. Według statystyk na endometriozę ma co szósta osoba w wieku rozrodczym. Endometrioza najczęściej zapada na jajniku. Nowymi miejscami gdzie potrafi się pojawić, są jajowody, macica, pochwa, jak również pęcherz moczowy czy jelita. Sprzyjającym polem do stworzenia endometriozy są blizny pooperacyjne na przykład po cięciu cesarskim.

W relacji od jej położenia daje różne objawy. Najczęściej a istnieje więc ból przed oraz w trakcie cyklu miesiączkowego. Bardzo często spotykanym obrazem istnieje też ból podczas stosunku płciowego lub inne zespoły bólowe w końcu miednicy. Bardzo ważnym powikłaniem endometriozy jest bezpłodność. Procesy zapalne, zrosty umieszczone w jajnikach, jajowodach utrudniają proces zagnieżdżenia się komórki jajowej. Przystępujące do ostatniego schorzenia w sztuce hormonów, jajniki przyczyniają się do zwiększonej liczby poronień i odpowiedniego utrzymania ciąży.

Rozpoznanie
W odróżnieniu endometriozy niezwykle ważny jest wywiad z kobietą. Następnym etapem jest wykonanie badań. Niezbędne jest spełnienie bardzo dokładnego badania ginekologicznego i badanie ultrasonograficzne. Po zdiagnozowaniu choroby jest leczenie. Może ono przesadzać farmakologicznie lub chirurgicznie. Uzależnione stanowi więc z wielu czynników: wieku chorej kobiety, umiejscowieniu endometriozy, zaawansowania choroby czy uciążliwości dolegliwości bólowych.

Ewidencja środków trwałych

Leczenie
Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu wystarczającej dawek hormonów oraz środków przeciwbólowych. Terapia przy wykorzystaniu hormonów uznaje zbyt zadanie wyciszenie czynności hormonalnej jajników i co za tym zmierza do zaniku ognisk z endometriozą.
Leczenie chirurgiczne polega na zakończeniu zabiegu operacyjnego, podczas którego przeprowadzane jest ciepło z postacią endometrium lub dużo inwazyjnie leczony jest jajnik, lub nawet macica. Endometrioza jest chorobą dosyć trudną w leczeniu. Nawet pomimo usunięcia ognisk chorobowych może spotkać jej nawrót.