Jak skutecznie chronic przedsiebiorstwa przed wybuchem

W naszym kraju systemy przeciwwybuchowe z dnia na dzień zdobywają coraz więcej zwolenników i to zarówno wśród klientów indywidualnych jak i również wśród klientów biznesowych. Na naszym rynku pojawia się coraz więcej profesjonalnych firm, które oferuje swoim klientom kompleksowe systemy przeciwwybuchowe (explosion proof systems), które zabezpieczają skutecznie chronione aparaty przed groźnymi skutkami wybuchu.

 

Zasada działania takich układów polega przede wszystkim na szybkiej identyfikacji zagrożenia wybuchu i natychmiastowej reakcji systemu, którego głównym celem jest błyskawiczne stłumienie zarzewia wybuchu. W dzisiejszych czasach największą popularnością cieszą się systemy przeciwwybuchowe przede wszystkim w ochronie instalacji produkcyjnych i przemysłowych. Warto wspomnieć również, że na naszym rynku pojawiło się również bardzo wiele profesjonalnych systemów, których zadaniem jest ochrona pracującego personelu przed obrażeniami wynikające z wybuchu.

Najpopularniejsze systemy, które mają za zadanie ochronić Nas przed potencjalnym wybuchem składają się ze specjalnych dynamicznych czujników wzrostu ciśnienia. Zdecydowanie rzadziej stosuje się czujniki w podczerwieni, z racji tego, że technologia ta jest bardzo zawodna. System tłumienia wybuchu wyposażony jest również w butlę HRD, która zawiera mieszankę gaszącą oraz elektroniki, które z kolei odpowiedzialne są za sterowanie całym układem. Wspomniany wcześniej czujnik ciśnienia kontroluje na bieżąco wszelkie zmiany ciśnienia wewnętrznego pomieszczeń, które są narażone na wybuchy i w momencie wykrycia zagrożenia uruchamiane są odpowiednie zadania, mające na celu zniwelowanie jak najmniejszych strat.

Największymi zaletami systemów przeciwwybuchowych jest możliwość skutecznego zabezpieczenia aparatów, które znajdują się w pomieszczeniach zamkniętych w stosunkowo niskiej cenie. Warto wspomnieć również i o tym, że systemy te nie wydzielają żadnych szkodliwych emisji i trujących substancji, które mogą stanowić zagrożenie dla człowieka i naszej atmosfery. Systemy przeciwwybuchowe potrafią w bardzo krótkim czasie po wybuchu przywrócić nasze instalacje do normalnej pracy, co w wielu przedsiębiorstwach jest na wagę złota.