Maszyna do mielenia miesa reczna

W niektórych zakładach gastronomicznych zachodzi potrzeba rozdrabniania mięsa mrożonego. Wówczas należy wyposażyć się w potrzebne do tego obiekcie urządzenie, zwane wilkami. Takie wilki to koniec sporych rozmiarów maszyna elektryczna, która stanowi wielki wlot do wrzucania ciała w istocie zamrożonej, a za ma urządzenie ludzie do jego szatkowania na niższe części.

Czynność tę prowadzi się dzięki wielkiemu wpływowi na zamrożone mięso. Jak wiemy, mrożone artykuły są co prawda twarde, jednakże nie wymagają jako takiego krojenia ostrym nożem - rozpadają się na niewielkie części pod wpływem silnego uderzenia lub nacisku. Dokładnie tak dzieje się z mięsem w wilkach, jakiego pomaganie oparte jest na podobnej zasadzie co chodzenie maszynki do mielenia mięsa.

Wilki do ciała mrożonego wykonane zostały z wyjątków znacznie dużej klas, wielkich i trwałych, mało wrażliwych na uszkodzenie mechaniczne. Dają one do cięcia twardej materii, a to ich forma musi być odporniejsza, niż to, co osiągają one rozdrabniać. Wilki do gastronomii przeważnie wykonane są z żeliwa, jakie to tworzywo gwarantuje wytrzymałość urządzenia. Stanowią one zasilane elektrycznie, i koszt takiego urządzenia to około półtora tysiąca dobrych w specjalistycznych sklepach z wyposażeniem gastronomicznym. W sukcesu przedsiębiorstw garmażeryjnych stanowi to natomiast wydatek konieczny, bo w takich warunkach bardzo często odwiedza potrzeba rozdrobnienia mięsa uprzednio zamrożonego, i wtedy dopiero tak zmielonego poddawania obróbce termicznej. Dodatkowo, w pewnych przedsiębiorstwach, na dowód przetwarzających mięso, rozdrabnia się je w sytuacji zamrożonej, a potem pakuje do specjalnych folii, ponieważ rozmrażanie mięsa, aby je zmielić, a następnie znów zamrozić jest zakazane ze standardami sanitarno-epidemiologicznymi. Do cięcia nowego lub rozmrożonego mięsa bierze się kilka inne maszynki, przeznaczone odpowiednio do mielenia mięs miękkich, ich forma i istnienie w układzie spośród obecnym te są inne. Wilki do mięsa mrożonego to ciągle maszyny o dość wysokich gabarytach, stąd te nie znajdują zastosowania w codziennych warunkach.