Na czym polega kontrola urzadzenia fiskalnego

kotleciarka magaKotleciarka do mięsa Ma-Ga KM27 Polkas Kraków

Każdy przedsiębiorca, który zobowiązany jest do posiadania kasy fiskalnej, musi liczyć się z odpowiednimi kontrolami. Za ich przeprowadzenie odpowiadają pracownicy Urzędu Skarbowego. Co mogą oni sprawdzić w trakcie kontroli kas fiskalnych?

Każdy podatnik, który musi rozliczać się za pomocą kasy fiskalnej elzab mini e, powinien pamiętać o licznych obowiązkach związanych z posiadaniem takiego urządzenia. Jest ich sporo, a pominięcie jednej z tak ważnych czynności może skutkować sporymi problemami. Kontroli z Urzędu Skarbowego nie trzeba się jednak obawiać. Wystarczy w porę zadbać o te kwestie, które są w trakcie takiej kontroli sprawdzane. Na czym polega kontrola urządzenia fiskalnego?

Pracownicy Urzędu Skarbowego, którzy mają dokonać kontroli kasy fiskalnej, mają sprawdzić przede wszystkim stan techniczny tego urządzenia. Należy zatem pamiętać o systematycznych przeglądach takich urządzeń oraz o tym, by każdy problem związany z pracą urządzenia naprawiać możliwie jak najszybciej. W trakcie kontroli urzędnicy skupiają się też na sprawdzeniu, czy w kontrolowanym sklepie lub przedsiębiorstwie obsługa klientów przebiega zgodnie z prawem. Dotyczy to w pierwszej kolejności wystawiania paragonów i wręczania ich klientom. Pamiętajmy, że każdy klient musi otrzymać paragon, a na przedsiębiorców unikających wystawiania paragonów czekają surowe kary. Urzędnicy w trakcie kontroli kasy fiskalnej sprawdzają też raporty, które są tworzone za pomocą tego urządzenia. Obowiązkowe są raporty miesięczne i dobowe, przy czym w trakcie kontroli uwaga urzędników skupia się na raportach dobowych. Kontrolerzy mogą też sprawdzić, czy dana kasa fiskalna jest zaprogramowana w odpowiedni sposób i czy na paragonie znajdują się takie informacje, jak ceny towarów i numer NIP kontrolowanego podatnika. Ważne jest też odpowiednie wprowadzenie stawek VAT i ich należyte przypisanie do poszczególnych usług lub towarów. Kontrolowane urządzenie musi posiadać też wszystkie numery, które pomagają w jego identyfikacji. Kto spełnia wszystkie te warunki, kontroli z Urzędu Skarbowego nie musi się bać.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl