Na czym polega kontrola urzadzenia fiskalnego

Każdy przedsiębiorca, który zobowiązany jest do posiadania kasy fiskalnej, musi liczyć się z odpowiednimi kontrolami. Za ich przeprowadzenie odpowiadają pracownicy Urzędu Skarbowego. Co mogą oni sprawdzić w trakcie kontroli kas fiskalnych?

Każdy podatnik, który musi rozliczać się za pomocą kasy fiskalnej elzab mini e, powinien pamiętać o licznych obowiązkach związanych z posiadaniem takiego urządzenia. Jest ich sporo, a pominięcie jednej z tak ważnych czynności może skutkować sporymi problemami. Kontroli z Urzędu Skarbowego nie trzeba się jednak obawiać. Wystarczy w porę zadbać o te kwestie, które są w trakcie takiej kontroli sprawdzane. Na czym polega kontrola urządzenia fiskalnego?

sage symfonia błąd 161

Pracownicy Urzędu Skarbowego, którzy mają dokonać kontroli kasy fiskalnej, mają sprawdzić przede wszystkim stan techniczny tego urządzenia. Należy zatem pamiętać o systematycznych przeglądach takich urządzeń oraz o tym, by każdy problem związany z pracą urządzenia naprawiać możliwie jak najszybciej. W trakcie kontroli urzędnicy skupiają się też na sprawdzeniu, czy w kontrolowanym sklepie lub przedsiębiorstwie obsługa klientów przebiega zgodnie z prawem. Dotyczy to w pierwszej kolejności wystawiania paragonów i wręczania ich klientom. Pamiętajmy, że każdy klient musi otrzymać paragon, a na przedsiębiorców unikających wystawiania paragonów czekają surowe kary. Urzędnicy w trakcie kontroli kasy fiskalnej sprawdzają też raporty, które są tworzone za pomocą tego urządzenia. Obowiązkowe są raporty miesięczne i dobowe, przy czym w trakcie kontroli uwaga urzędników skupia się na raportach dobowych. Kontrolerzy mogą też sprawdzić, czy dana kasa fiskalna jest zaprogramowana w odpowiedni sposób i czy na paragonie znajdują się takie informacje, jak ceny towarów i numer NIP kontrolowanego podatnika. Ważne jest też odpowiednie wprowadzenie stawek VAT i ich należyte przypisanie do poszczególnych usług lub towarów. Kontrolowane urządzenie musi posiadać też wszystkie numery, które pomagają w jego identyfikacji. Kto spełnia wszystkie te warunki, kontroli z Urzędu Skarbowego nie musi się bać.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl