Optyczny system pomiarowy

Mikroskopy laboratoryjne (określane też mianem mikroskopów optycznych), to urządzenie mikroskopowe, które do bycia powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło używające przez organizm optyczny. Mikroskopy szanują się głównie z zestawu soczewek optycznych, od kilku do nawet kilkunastu.

http://www.polkas.pl/Pl/produkt/krajalnica_polautomatyczna_bizerba_gsp_hd/BIZERBA GSP HD - półautomatyczna krajalnica Polkas

Gdzie używane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane używane są w wielu rzeczach nauki do poszukiwań bardzo małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy grane są w badaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych i w laboratoriach klinicznych w różnych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w badaniach drobnoustrojów i sprawdzaniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi płacącymi za wymienione badania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Natomiast w przestrzeni chemii i fizyki mikroskopy podawane są chociażby w krystalografii czy metalografii. Geolodzy stosują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne lub sztuczne w związku optycznym (niekiedy określa się je więc mikroskopami świetlnymi), są i używane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas zajęć z nauk ścisłych. Badany obiekt uważany jest dokładnie przez okular czy na ekranie monitora dzięki wykorzystaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia filmu w mikroskopach optycznych jest ustalona przez rozdzielczość kątową obiektywu, która stanowi zjednoczona z długością fali światło, z kolei za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, tylko we nowych mikroskopach optycznych można kupić powiększenia ponad tysiąckrotne.