Pompy membranowe i ich zastosowanie

Pompa membranowa to nic innego jak tradycyjna pompa wyporowa, w której to głównym organem roboczym jest gumowa lub plastikowa membrana poruszana za pomocą specjalnej dźwigni. Pompy membranowe najczęściej napędzane są sprężonym powietrzem lub cieczą. Działanie tych urządzeń rozpoczyna się od momentu zasilenia sprężonym powietrzem lub cieczą jednego z membran. Wszystkie membrany połączone są ze sobą wspólną osią. Każda membrana wykonując posuw tłoczenia automatycznie ciągnie w swoim kierunku drugą membranę, która wówczas zasysa medium. Kolejny cykl pracy pomp membranowych powtarza się każdorazowo z odwróceniem kierunków działania.

pompa-membranowa-hm

 źródło: http://www.grupa-wolff.eu/wp-content/uploads/2014/03/pompa-membranowa-HM.jpg

Do czego wykorzystywana jest pompa?

Pompa membranowa to bardzo uniwersalne i co najważniejsze niesłychanie skuteczne rozwiązanie pompowe, które przeznaczone jest głównie do tłoczenia bardzo wielu różnych mediów i to zarówno tych agresywnych chemicznie jaki i również mediów o olbrzymiej gęstości i dużej lepkości. Nowoczesna pneumatyczna pompa membranowa może pracować na sucho z racji tego, że posiada bardzo dobre właściwości samozasysające.

pompa-membranowa-em

źródło: http://www.grupa-wolff.eu/wp-content/uploads/2014/03/pompa-membranowa-EM.jpg

Zastosowanie

Pompa membranowa bardzo duże zastosowania odnalazła przede wszystkim w uzdatnianiu wody. Idealnie nadaje się ona między innymi do pompowanie flokulantów, chemikaliów, osadów oraz zawiesin stałych. Membranowe pompy odporne są na działania kwasu solnego, żelaza i chlorku dlatego też znalazły w dzisiejszych czasach tak dużo zastosowań. Pompy tego rodzaju bardzo często wykorzystuje się również w przemyśle lakierniczym i drukarskim. Od całkiem niedawna pompa membranowa wykorzystywana jest również w zastosowaniach sanitarnych oraz w inżynierii mechanicznej.