Przeklad literacki jako metafora

Jestem tłumaczem, siedzę na moc innych płaszczyznach, zarówno tłumaczę symultanicznie, jak również interesuję się przekładem literackim. Najczęściej a moja książka to tłumaczenie tekstu, z reguły umów cywilno-prawnych czy innych urzędowych dokumentów. Wolę jednak tłumaczenia literackie, bo wydają mi one dużo radości.

Zainteresowanie i koncentracja
Jak planuję wykonać tłumaczenie tekstu literackiego, przede każdym staram się zachować pełną koncentrację. Wyłączam telefon, nie przeglądam stron internetowych – najistotniejszy jest więc dla mnie tekst. Ważny jest ponieważ nie tylko doskonały przekład, tylko także zaangażowanie walorów literackich. To ciężkie zadanie, ale daje dużą satysfakcję. Kiedy przejawia się, że moje tłumaczenie tekstu literackiego zyskuje uznanie, odczuwam wielkie dobro i satysfakcję prawie naprawdę istotną, jakbym sama była autorką tego kontekstu.
Są rzeczywiście takie teksty, których tłumaczenie nie daje mi radości, pomimo tego, że są literackie. Działa to dwóch rodzajów: po pierwsze, nie znoszę tłumaczyć harlequinów, ponieważ nuży mnie fabuła, a literacka cenę takiego tekstu jest właściwie żadna. Po drugie, nie cierpię tekstów populistycznych i delikatnych.

Praca w budynku

Oczywiście mimo moich uprzedzeń każde tłumaczenie tekstu wykonuję bardzo uważnie i chce mi na stałym oddaniu założeń oryginału. Czasem istnieje wówczas niezwykłe, niemniej nigdy się nie poddaję i dążę do tyłu. Zdarza się, że muszę odłożyć artykuł na jakikolwiek do szuflady i wrócić do niego później.
W bezpośredniej książki lubię to, że mogę ją wykonywać, stojąc w budynku. Każde bowiem tłumaczenie tekstu odda się wykonać zdalnie, a nowa technika pozwala mi do ostatniego każde niezbędne narzędzia. Dysponuję wszystkimi możliwymi słownikami, a internet kupi na weryfikowanie dużo informacji. Jednak idąc w lokalu, należy mieć o samodyscyplinie, bowiem pozycja w bloku rozleniwia. Trzeba narzucić sobie dobry rygor a znajome działania służyć jak należy. Każde tłumaczenie artykułu jest znaczące a do wszystkiego trzeba wyjść z przyczyną, jak byśmy dopiero zaczynali pracę.
Źródło: