Rola oprogramowania w dzisiejszym przemysle

Od jakiegoś czasu przemysł naszej cywilizacji rozwija się w niezwykle zawrotnym tempie. Szczególnie to widać od kilkudziesięciu lat, które minęły od kiedy wynaleziono pierwsze komputery. W erze powszechnej komputeryzacji i informatyzacji niełatwo jest już sprostać oczekiwaniom klientów, kiedy znaczna część prac zostaje wykonywana właśnie przez maszyny. Dlatego tak ważne jest umiejętne posługiwanie się oprogramowaniem, które ogrywa coraz większą rolę w każdej praktycznie dziedzinie przemysłu.


Przykładem niech będzie jedna z najbardziej nowoczesnych gałęzi przemysłu, a mianowicie drukowanie trójwymiarowe, które zdaje się rozwijać coraz prężniej i zapowiada się być w przyszłości podstawą wielu branży. Jako doskonały argument możemy podać transplantologię. Drukarki 3D są w stanie wyprodukować z pojedynczych komórek całe organy, jak żołądek, serce, wątroba lub ucho, co jest nieporównywalnie tańsze, jeżeli porównamy to z problematycznym pozyskiwaniem narządów od ludzkich dawców.
Dlatego właśnie niezwykle ważne jest tutaj oprogramowanie przemysłowe, które kieruje poszczególnymi funkcjami takiej drukarki. Urządzenie musi wiedzieć z niezwykłą dokładnością, który element powinien być wstawiony w jakim miejscu i jaki ma być dokładny kształt produktu wyjściowego.
Jeżeli natomiast weźmiemy za punkt odniesienia inną branżę przemysłu, chociażby telefoniczną, zobaczymy nieco bardziej bezpośrednie zastosowanie oprogramowania. Wystarczy przyjrzeć się niewyobrażalnej różnorodności aplikacji, jakie wypuszczane są na coraz to nowsze modele telefonów komórkowych i tabletów. Same urządzenia mobilne często prześcigają pod niektórymi względami komputery stacjonarne.
Jako ostatni argument można podać gry komputerowe. W tej dziedzinie przemysłu rola oprogramowania jest absolutnie oczywista i nie wymaga żadnych komentarzy.
Sądzę, że mnogość powyższych argumentów i racjonalne rozumowanie przekonało czytelników artykułu o ogromnej roli, jaką pełni oprogramowanie dla przemysłu i skłoniła ich do pewnych przemyśleń.