Rozmowa ktora leczy

Wybór zawodu nie należy do rzeczy najprostszych, chyba że czujemy nadzwyczajne powołanie do pełnienia funkcji przypisanych danej pracy. Coraz więcej ludzi decyduje się na studia psychologiczne, gdyż dziedzina ta towarzyszy nam we wszystkich aspektach życia i istnieje duże zapotrzebowanie na psychologów w szkołach, poradniach, a także w mediach, marketingu, reklamie, polityce, czy też negocjacjach.

Praca jako psycholog jest zajęciem niezwykle interesującym, ponieważ jest to przede wszystkim praca z ludźmi, a każdy z nas stanowi swego rodzaju wyjątkową zagadkę. Najważniejsza w tym zawodzie jest umiejętność słuchania, a także bezstronność. Szczególnie psychologowie pracujący w poradniach spotykają się każdego dnia z rożnymi problemami, które łączą w sobie biedę, alkoholizm, wykluczenie ze społeczeństwa lub przemoc w rodzinie. Niewątpliwie są to sytuacje, wobec których nie można przejść obojętnie, ale w które także nie można się angażować emocjonalnie. Jedyną pomocą jest więc rozmowa, która pozwoli danej osobie dać upust stłamszonym emocjom oraz zasięgnąć opinii osoby bezstronnej i całkowicie obiektywnej.
Czasem jedno spotkanie daje jasne spojrzenie na patową sytuację, a czasem systematyczne wizyty przechodzą to codzienności. Psycholog prócz swojej wiedzy, którą wykorzystuje podczas spotkań z pacjentami, wskazuje dodatkowo odpowiednie instytucje współpracujące z poradnią psychologiczną, które zajmują się konkretnym problemem i mogą zrobić więcej w danej chwili niż sam psycholog. Coraz częstszym powodem, dla którego wracamy do psychologów jest wszechobecny stres, który uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie.

W przypadku dzieci jego powodem jest brak zrozumienia i zainteresowania ze strony rodziców, kłopoty w szkole, brak akcentacji przez rówieśników oraz nierzadko problemy z używkami. Z kolei dorośli swoich zmartwień upatrują się w braku odpoczynku, czasochłonnej pracy, finansach, a także problemach rodzinnych. Wizyta u psychologa stanowi dobry początek ku pozytywnemu zakończeniu niepowodzeń i daje poczucie, że nie jesteśmy z tym wszystkim sami.