Stosunki miedzynarodowe definicja wos

Kontakty międzynarodowe są niezwykle średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w dziedzinach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, a nie po kilku miesiącach, gdy wtedy pozostawało wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Jazda na kolejny kraniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy jedynie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo nowych propozycje współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się bliższe i dostępniejsze, a co wewnątrz tym chodzi - także wiele częstsze. Obecnie bez problemu można przyjąć się na następny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna tradycja oraz odmienne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot także ważna wylądować w Azji, w Afryce czyli na tropikalnej wyspie. Obraca się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Zgód Europejskiej a każdy jej obywatel może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, jaka potrzebuje pozyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na przyjęciu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie prawdziwe są w tym wypadku tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może podbić rynki międzynarodowe, bezpośrednio wchodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To ważne w dawnych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zaważyć na szczęściu transakcji.